Де купити та продати речі у Австрії — огляд торговельних майданчиків

Руслан Бес
8 min readMay 29, 2022

--

В Австрії є три великі майданчики типу українського OLX, тобто портали, на яких можна купити б/у речі, продати свої, а також бути обдуреним і втратити гроші (з приводу останнього я надам пару рекомендацій).

Ці майданчики — Willhaben, Shpock, та Facebook Marketplace (якщо знаєте інші, пишіть, я додам).

Усі вони мають деякі особливості.

Willhaben

Основний сайт — https://www.willhaben.at/ . Мобільні додатки є також.

Дуже старий сайт, був і є основним майданчиком для приватних об’яв. Розділений на 4 секції:

 • Marktplatz: звичайні об’яви продажу речей
 • Immobilien: оренда або покупка житла
 • Auto & Motor: виключно авторинок
 • Jobs: робота

Я тут сфокусуюсь на Marktplatz.

Покупка

Об’яви мають чотири основних блока

 • Ціна
 • Стан (Zustand)
 • Отримання (Übergabe)
 • Опис
https://www.willhaben.at/iad/kaufen-und-verkaufen/d/1-8-geige-violine-gewa-allegro-kinder-566005843

Ціна — зауважуйте на знак Paylivery. Якщо він є, то під ціною буде також ціна за доставку: “+ € 5,10 Versandkosten”.

Стан:

 • Neu — новий
 • Neuwertig — як новий (розпаковано, але не використовувалось або використовувалось пару разів)
 • Gebraucht — поюзаний
 • Defekt — поламано
 • Ausstellungsstück — вітринна модель (зазвичай для прикрас, та дорогих годинників)

Отримання (Übergabe):

 • Selbstabholung: Самовивіз
 • Versand: доставка

Якщо ви готові фізично сходити або заїхати за товаром, вибирайте у списку товарів сортування за “in der Nähe”. Зазвичай можна подивитись потім на мапі адресу самовивозу.

Якщо ви щось купуєте з доставкою, то бажано шукати об’яви з позначкою Paylivery — це проміжний сервіс який бере на себе оплату і трекінг доставки. Без нього теж можна брати, але вам потрібні 50 грам здорової параної про всяк випадок.

Опис можна перевести у DeepL .

Якщо річ зацікавила, клікаєте Verkäufer kontaktieren і пишете месадж до продавця. Я рекомендую завжди починати фразою

Hi, ist dieser Artikel noch verfügbar?
LG, <ваше ім’я>.

“LG.” — це така традиційна фігня у письмовому диалогу. Навіть у мессенджері та смс-ках ввічліві німці та австрійці полюбляють писати “Liebe Grüße”, принаймні у першому меседжі.

Якщо отримали відповідь “ja” то можете попрактикувати розмовну німецьку трохи і наприклад збити ціну: “Ist der Preis ein bisschen verhandelbar?” aбо запитати про стан або ще щось. Я зазвичай роблю пару запитань і дивлюсь наскільки продавець зацікавлений.

У варіантах з самовивозом запитайте ще раз адресу звідки забирати, коли підійти і запитайте телефон продавця, аби подзвонити коли ви підійдете до нього додому.

У варіантах з Paylivery є також кнопка “Kaufanfrage senden” — це ви можете робити коли ви вже домовились із продавцем. Вам потрібно підв’язати картку (або пейпал) і потім ви побачите усю сумму. Повна сума — це ціна товару + доставка(4–5 євро) + страховка від Paylivery (десь 5% від ціни). Після оплати усе трапляється автоматично.

Продаван отримає повідомлення, що ви готові купити товар, отримає поштовий лейбл для роздрукування, відправляє вам посилку і коли ви її отримали ви підтверджуєте це у чаті (буде інша кнопка) і продавець отримає ваші гроші.

Якщо варіанту з Paylivery нема, тоді оплата і доставка працює тільки на репутації та на довірі. Більш надійний варіант — це попросити послати вам поштою із Nachnahme (накладний платіж) — тоді ви принаймні отримаєте посилку. Але Nachnahme коштує десь 5 євро.

Інший варіант — повністю на довірі. Тут вже як ви домовитесь з продавцем. Зазвичай вам потрібен банківський рахунок у зоні SEPA, австрійській підійде. Продавець пише вам свій IBAN, ви робите переказ і дуже сподіваєтесь, що він вас не кине. Я робив так декілька разів для покупок та продажу товарів з ціною до 10 євро. Якщо IBAN не австрійській (австрійські починаються з AT) то це одразу підозріло.

Усі інші варіанти доставки з великою ймовірністю — шахрайство.

Тут є рекомендації від самого сайту https://www.willhaben.at/iad/sicherheitshinweise/kaufen

У випадку шахрайства є форма контакту https://www.willhaben.at/iad/kontakt — вони допоможуть заблокувати продавця. Аби повернути гроші прийдеться йти до поліції і писати заяву. Саме тому бажано працювати з рахунками у Австрії — тоді простіше виявити злочинця.

Продаж

Продаж зроблено у вигляді візарду “Neue Anzeige aufgeben”

https://www.willhaben.at/iad/adinput/bap?execution=e1s1

Рекомендації

1. Kategorieauswahl — категорія товару. Вона автоматично вибирається коли ви вводите назву і щоразу коли ви змінюєте назву, категорія скидається. Це нереально дратує. Але дерево категорій на вільхабені дуже велике.

2. У Beschreibung наприкінці пишіть “Privatverkauf. Keine Garantie oder Rücknahme”. Це про всяк випадок, щоб до вас не було питань потім.
3. Verkaufsort — можете написати приблизну адресу — наприклад тільки вулицю. Але зазвичай немає проблеми писати точну.
4. На другому кроку BILDER — приєднуєте якомога більше фоток
5. На третьому ZUSATZPRODUKTE — можна купити усіляки бусти та “віп” штуки якщо потрібно.
6. VERÖFFENTLICHEN — після публікації ви отримаєте мейл від willhaben. Також по мейлу приходять копії усіх повідомлень у чаті.

Якщо ви готові послати товар, маркуйте варіант Versand. Для того щоб послати товар вам потрібна упаковка для товару + бумага або “пупирка” щоб акуратно усе запакувати. Я зазвичай маю вдома декілька коробок від Амазону. Якщо в вас нема такого, є маленький лайфхак — піти у неділю до поштового відділення на вокзалі (або іншого популярного відділення) — там за вихідні накопичується багато пустих коробок від тих, хто отримує товар з поштоматів і одразу його розпаковує. Вхід до поштового відділення у вихідні закритий, але туди можна війти якщо в вас є будь-яка банківська картка (фізична) — там є девайс, який считує картку і відкриває двері.

Ретельно перевірте, аби на коробці не було штрих-кодів — усіх їх потрібно закреслити або відірвати. Також потрібно закреслити маркером позначки, які не мають відношення до вашої посилки — наприклад “Amazon Prime”. Якщо це не зробити, є невеличкий шанс, що товар автоматично відправлять до амазону.

Також бажано мати вдома скотч, але його часто можна взяти і у поштовому відділенні.

Посилати товар можна самостійно або з Paylivery. Якщо ви посилаєте самостійно, можна адресу отримувача написати прямо на пакунку. тоді вже на пошті ви можете вибрати тариф — https://www.post.at/tr/tarifrechner

Якщо ви посилаєте з Paylivery тоді вам потрібен принтер аби надрукувати етикетку. На неї буде штрих-код і адреса отримувача. Вам потрібно буде її тільки вирізати і наклеїти (для цього ідеально підходить клейкий стік, можна у Libro купити). Потім таку посилку можна просто віддати у поштовому відділенні, нічого платити не треба.

Також у Paylivery є варіант посилати з dpd — це альтернативна поштова служба, теоретично воно працює схоже до відправлення з post.at. Вам потрібно буде знайти магазин, який працює як dpd Pickup — це можна зробити на сайті dpd.

https://www.mydpd.at/shopfinder

Йдете до pickup-магазину і відсилаєте звідти.

Особливості сайту

На Вільхабен багато меблів, які можна отримати безкоштовно з самовивозом. Можна так усю квартиру обставити безкоштовними меблями. Також можна знайти безкоштовний або дуже дешевий посуд, одежу, взуття.

шукайте та Anzeigen in meiner Nähe та поставте фільтр на zu verschenken

Shpock

Основний сайт https://www.shpock.com але це у першу чергу мобільний додаток і на сайті немає частини функціоналу.

Покупка

Shpock (SHop in your POCKet) найбільш схожий на інстаграм. Його ідея — показувати безліч красивих картинок. Тому товари тут трошки більше сфокусовані на хендмейді, одягу та іграшках.

Але на головному сайті є також Property (оренда та продаж квартир), авто, та навіть “Сервіси”.

У шпок немає своєї доставки, тому дивиться рекомендації щодо вільхабену.

Якщо річ зацікавила ви можете написати продавцю, або одразу зробити ціновий офер (тобто поторгуватись) і після циклу оферів та контр-оферів зійтись на ціні.

Після того як ви зійшлись у ціні річ автоматично маркується як “Sold” (продано).

Фішка Шпоку — можна ставити оцінки продавцям та можна бачити їх статистику. Це трошки допомагає фільтувати шахраїв.

Також можна робити оплату через Paypal. https://www.shpock.com/en-gb/help/web/360015548417

Також є безкоштовні товари але їх набагато менше (фільтр за ціною)

Продаж

У шпоку можна використати лише 5 фотографій товару (більше — тільки за гроші). Також в нього є ліміти на довжину назви та опису товара. Увесь процес складання об’яви трапляється на одному екрані. На цьому ж екрані ви вказуєте локацію товару.

Я рекомендую як і у Вільхабені писати “Privatverkauf. Keine Garantie oder Rücknahme” наприкінці.

Facebook Marketplace

Основний сайт — https://www.facebook.com/marketplace/ . Маркетплейс у фейсбуку.

Покупка

Найбільш популярні категорії — техніка, авто, меблі. Також є секція Free stuff.

Якщо ваш щось зацікавило, використовуєте “Message seller” і далі спілкуєтесь у мессенджері.

Продаж

Facebook Marketplace схожий до Shpock. Найбільш незрозуміла річ для мене — як він вираховує локацію товару. Там можна вказати тільки місто, але не точну адресу.

Друга незручність — це на порядок коротший лист категорій — десь 20 штук усього. Щоб компенсувати це додавайте багато тегів.

За замовчанням тут можна використати 10 фотографій. Також тут найбільш сувора модерація товарів. Наприклад, в мене забанили bluetooth-навушники, чи то за те, що я порівнював їх з Airpods, чи то за марку товару “iTechnik”, не знаю.

У Facebook Marketplace є фішка “in Stock” — якщо в вас є декілька однакових товарів, ви можете зробити одну об’яву на них усіх. У інших сервісах це не підтримується.

Як і у Вільхабені пишіть наприкинці “Privatverkauf. Keine Garantie oder Rücknahme”

У фейсбуці є тип шахраїв-ботів, які пишуть одразу багато повідомлень і говорять, що вони вам відправлять кур’єра з грошами і потім просять в вас адресу, телефон на імейл.

Це розвод — вони потім просять перейти на якийсь сайт і зробити оплати. Можете таких ігнорувати або робити ось так

Кожні 2 тижні (якщо не помиляюсь) ви отримуєте автоматичне нагадування у месенджері про ваш лістінг — і його можна “оновити”. Це можна зробити 5 разів, потім ви мусите робити нову об’яву.

Порівняльна табличка трьох сервісів:

--

--

Руслан Бес

Життя у Австрії та у місті Грац. Якщо бажаєте мене підтримати (це не обовʼязково), можна зробити це тут https://www.buymeacoffee.com/ruslanbes